Pradžia / Statybos darbai / Patarimai statantiems rąstinį namą: gręžtinių pamatų įrengimas
Rastinis namas

Patarimai statantiems rąstinį namą: gręžtinių pamatų įrengimas

Gręžtiniai pamatai – patys populiariausi Lietuvoje. Apie sudėtingesnius pamatus nei gręžtiniai pamatai būtina galvoti tik tada, jei žemės sklypo, kuriame planuojate statyti namą, grunto tyrimai yra nepalankūs, pavyzdžiui, jūsų sklypas yra labai pelkėtoje teritorijoje.  Taigi, kaip įrengti gręžtinius pamatus, nuo ko pradėti organizuoti darbus?

Pirmasis žingsnis, kurį turite atlikti – tai užsakyti grunto tyrimus, kurių tikslas – nustatyti grunto savybes, kad būtų galima parinkti optimaliausiai jūsų namai tinkančius pamatus. Gręžtiniai pamatai – tai į žemę įgilinti poliai, kuriuos juosia antžemines dalis, vadina rostverku.  Duobės, skirtos gręžtinių pamatų poliams, paprastai gręžiamos kad 1.5 -2 m, tačiau viskas priklauso nuo jūsų namo projekto, kartais gali tekti gręžti ir kas 0.9 m. Rekomenduojamas optimalus gręžtinių skersmuo – 30 cm, tačiau jis priklauso ir naudojamų rąsto storio, o gylis nuo 2 iki 2.5 m. Paprastai gręžiama automatizuotu būdu, tačiau šį darbą galima atlikti ir rankiniu būdu.

Statant pamatus rąstiniam namui, labai svarbu, kad rostverkas būtų bent 60  cm aukščio. Prieš pradedant lieti polius, į žemėje išgręžtas skyles turi būti sudėti armatūros strypai, kurių skersmuo paprastai būna 12 mm. Tada į kiekvieną gręžinį dedami 4 strypai, o armatūra horizontaliai dedama ir tarp rostverko klojinių. Po to 3 strypai lygiais atstumais dedami rostverko viršutinėje dalyje ir 3 – apatinėje. Galiausiai tarp polių po rostverku montuojamas amortizuojantysis sluoksnis, gaminamas iš putų polistirolo.

Kai visi klojiniai ir armatūra yra sudėti, prasideda betono liejimo darbai. Tiesa, prieš tai reiktų pagalvoti, kokiu būdu betoną atsivežti iki statomo namo pamatų. Pavyzdžiui, jei nėra gero privažiavimo iki vietos, būtina pasirūpinti keliu, nes to nepadarę, galite turėti didelį galvos skausmą. Taigi, tiesiai iš betonmaišės betonas ilgomis juostomis yra liejamas tiesiai į gręžinius ir klojinius. Vidutinio rąstinio namo gręžtiniams pamatams papratai sunaudojama 10-15 kub. m betono. Aplink pamatus būtina išlieti nuogrindą, paprasčiau tariant, nežymų pakilimą, esantį prie pat namo, kuris  saugo, kad lietaus ar tirpstančio sniego vanduo tekėtų nuo pamatų, o ne link jų. paprastai nuogrinda būna apie 20 cm storio ir tolygiai plonėjanti į išorė, tačiau vėl gi viskas priklauso nuo namo projekto. Galiausiai rostverko apjuosta vieta, kurioje bus įrengto namo grindys, užpildoma vandeniui laidžiu gruntu.

Kokybiški pamatai namui – atsakingas darbas, todėl pamatų liejimo darbus vertėtų patikėti tik savo amatą išmanantiems ir patyrusiems profesionalams.

Check Also

gero vadovo paieska statybu imonei

Kaip rasti tinkamą vadovą namus statančiai įmonei?

Namų bei pastatų statymas yra ilgas, sunkus ir atsakingas darbas. Dažniausiai tokia veikla užsiima stambios ...