Pradžia / EKOstatyba, alternatyvi energetika / Ekologiška elektros energija: kas tai ir kaip pradėti naudotis?
sun panel

Ekologiška elektros energija: kas tai ir kaip pradėti naudotis?

Auganti klimato kaitos problema, dėl kurios intensyviai daroma žala ne tik gamtai, bet ir žmogui skatina ieškoti būdų, kurie padėtų sumažinti žemei daromą neigiamą poveikį. Gyventojų elektros poreikių patenkinimas yra laikomas vienu didžiausių XXI amžiaus iššūkių. Visame pasaulyje beveik milijardui žmonių trūksta prieigos prie elektros energijos. Nuolat augantis gyventojų skaičius ir didėjantys jų poreikiai didina ir elektros energijos suvartojimą. Siekiant ne tik efektyviai patenkinti gyventojų poreikius, bet ir sumažinti aplinkai daromą žalą, aktyviai ieškoma būdų, kurie padėtų lengviau pereiti prie ekologiškos elektros energijos vartojimo.

Lietuvoje vis dar vangiai kalbama apie žaliosios energijos vartojimą. Didelė dalis žmonių nėra susipažinę su tvarios energijos sąvoką ir vartojimo galimybėmis. Ekologiška elektros energija apibūdina elektrą pagamintą naudojant atsinaujinančius gamtos išteklius. Šio tipo energija turi žymiai mažesnį poveikį žemei nei iškastinis kuras, toks kaip anglis ar dujos. Ekologiška energija neeikvoja ribotų mūsų planetos išteklių. Žalioji elektros energija gali būti gaminama vandens, saulės ar vėjo pagalba.

Vienas iš efektyviai naudojamų žaliosios elektros energijos gamybos būdų Lietuvoje yra vėjo turbinos. Vėjo pagalba gaunamos elektros energijos išgavimo technologijos sparčiai tobulėja. Naujosios turbinos veikia daug tyliau ir efektyviau, todėl tai leidžia konkuruoti su tiekėjais, kurie elektrą išgauna naudodami neekologiškus būdus. Vis daugiau Lietuvos gyventojų domisi ir saulės energijos teikiamais privalumais. Saulės kolektorių pagalba jos šviesa yra paverčiama elektra, o šis procesas gali vykti net ir debesuotomis dienomis. Saulės kolektoriai gali būti įrengiami ne tik atviruose žemės plotuose, bet ir ant pavienių pastatų stogų. Vieni iš didžiausių atsinaujinančios energijos inovatorių Lietuvoje ,,Ignitis“ pirmieji sukūrė efektyviai veikiančią saulės parkų platformą. ,,Ignitis“ elektros energija (https://markestro.lt/elektra/ignitis) namams užtikrina, kad kiekvienas žmogus galėtų naudotis tvaria elektros energija, kuri nedaro neigiamos įtakos mūsų planetai. Lietuvoje elektra yra išgaunama ir hidroelektrinių dėka. Specialiai įrengtos elektrinės naudoja vandens energiją, kuri padeda išgauti švarią elektros energiją. Hidroelektrinėse gaminama elektra yra žymiai pigesnė nei šiluminėse elektrinėse. Nepaisant to, kad elektrinės statyba yra ilgas ir sudėtingas procesas, jos greitai atsiperka, nes naudoja nemokamą kurą – vandens energiją.

Taigi, pradėti naudotis tvaria elektros energija nėra sudėtinga. Viskas prasideda nuo požiūrio, į elektros energiją, pakeitimo. Tik augantis žaliosios elektros energijos vartojimas, gali padėti sumažinti skaudžius padarinius mūsų planetai.